Anioły u wróżki

Figurki aniołków, obrazy świętych, różańce, krzyże – czasami pełny asortyment sklepu z dewocjonaliami – można spotkać u niejednej wróżki. Miłość i dobro niemal kłuje w oczy. Brakuje już chyba tylko certyfikatu wstawionego przez samego Boga. Od astrologa możemy dowiedzieć się, że: „horoskop jest wiadomością od Boga dla ciebie” oraz, „że Bóg nie ma przed nami żadnych tajemnic i chętnie udostępnia wiedzę tym, którzy chcą ją poznać i odnieść z tej wiedzy korzyść”.[1] 

Anioły u wróżki

Chociażby w telewizji można zobaczyć - żołnierzy maskujących się podczas ćwiczeń. Żołnierze szkoleni są w sztuce kamuflażu, aby potrafili jak najlepiej zlać się z otoczeniem. Nie tylko mają mundury w barwach ochronnych i chowają się za drzewami czy innymi przeszkodami terenowymi, ale nakrywają się jeszcze warstwą trawy, liści, gałęzi. W nieruchomej pozycji potrafią wytrwać nawet kilka godzin - czekając na wroga. To pułapka. Jeżeli wróg nie zauważy niczego niepokojącego – zginie.    

Tym razem celem jesteś - Ty! Anioły i „święte” obrazy to podstępny kamuflaż. 

Niektóre wróżki wierzą, że to Pan Bóg włożył im w ręce karty tarota i dał dar przepowiadania przyszłości. Gdyby jednak czytały Pismo Święte - to wiedziałyby, że „dar” ten nie pochodzi od Boga.

Przykładowo w Księdze Powtórzonego Prawa Pan Bóg mówi:  

"(…) nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody. Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni." (Pwt 18,9-13)

Jednym z powodów, dla których Bóg zakazuje praktyk wróżbiarskich jest to, że mówiące przez nie duchy nie mówią prawdy o Bogu [2]. Wróżki i wróżbici więc, albo tak naprawdę poza powierzchownym otaczaniem się „świętymi” przedmiotami nie są zainteresowani prawdziwym Bogiem, albo zupełnie świadomie manipulują, aby zwieść ludzi w Boga wierzących.

Niektórzy próbują łączą tradycje chrześcijańskie z praktykami ezoterycznymi. Zawsze jednak osoby takie po pewnym czasie dystansują się wobec Kościoła. Przyjmują wręcz wrogie postawy wobec samej religii, praktyk religijnych i osób duchownych. Przekonują, że „Kościół jest potrzebny, ale tylko na początku drogi” i rezygnują z chrześcijaństwa na rzecz bliżej nieokreślonego „duchowego kościoła”.[3]

Anioły od spełniania marzeń

Wiele miejsca poświęca się wierze w anioły, które „mogą Ci pomóc w nawet najbłahszej kwestii i rozwiązać dowolny problem. Wystarczy, że je o to poprosisz.”[4] Wydaję się, że powołaniem tych aniołów jest spełnienia naszych zachcianek – ładnie nazywanych „marzeniami”. Co znamienne w wielu publikacjach ezoterycznych, nie Bóg jest w centrum uwagi, ale właśnie anioły. O Bogu nie wspomina się w ogóle lub co najwyżej zdawkowo. Słowa „Jezus” i „Chrystus” są już prawdziwą rzadkością, a jeżeli już się pojawia postać Jezusa to przedstawiana jest w sposób sprzeczny z ewangelią.

Do kontaktów z aniołami zachęcani jesteśmy ponieważ - kontaktując się z aniołami moża zawsze liczyć na rady i podpowiedzi oraz „skorzystać” z ich mocy. Pomagać w tym mogą karty anielskie (karty archanielskie) stosowane jako narzędzie wróżebne. Im bardziej pozwolimy im działać - tym rzekomo więcej doświadczymy z ich stromy „pomocy” i „miłości”.

Anioły, które nie służą Bogu nie służą również ludziom

Co to jednak za anioły, które wbrew Panu Bogu zajmują się przepowiadaniem przyszłości? Mogą być to tylko anioły upadłe - czyli demony. Anioły, które zbuntowały się przeciwko Bogu.

Anioły budzą pozytywnie skojarzenia, zaskoczeniem dla niektórych mogą być więc słowa Pana Jezus, który powiedział: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!” (Mt 25,41). Słowa te nie pozostawiają wątpliwości, co do istnienia takiej właśnie kategorii upadłych aniołów. Anioły o których mowa w tym tekście – to demony.

Pan Bóg ostrzega przed powołującymi się na Niego wróżbitami:

"Nie dajcie się wprowadzić w błąd przez waszych proroków, którzy są wśród was, i przez waszych wróżbitów; nie zwracajcie uwagi na wasze sny, jakie śnicie. Oni bowiem prorokują wam kłamstwo w moje imię. Nie posłałem ich." (Jr 29, 8-9)

Ponieważ jak wiemy wróżenie w każdej postaci jest obrzydliwe Bogu - dlatego jedynie anioły pochodzenia demonicznego będą się podejmować przepowiadania przyszłości. Podszywanie się złych duchów pod sługi Boże jest podstępem, który pomaga zwieść ludzi prostych i działając w dobrej wierze.

Te dwulicowe anioły tworzą tylko pozory miłości, dobroci i służby ludziom. Św. Tomasz tak charakteryzuje uwodzicielską taktykę szatana: „Czym innym jest to, co wydaje się nam on ofiarowywać, i innym jest ukryty cel, do którego dąży.”

Upadły anioł jest uwodzicielski i podstępnie podaje się za „anioła światłości” (2Kor 11,14). Będzie on „służyć” tak długo jak długo przydatna i powolna mu będzie osoba „korzystając” z jego „pomocy”. Tak aby jednak ostatecznie doprowadzić do jej zguby. Losu tego nie unikną wróżbici sprowadzający najpierw nieszczęścia na innych, bo na końcu szatan niszczy i swoje narzędzia!

Na koniec ostrzenie Jezusa Chrystusa dla osób wróżących, które w swoich praktykach powołują się na Niego:      

"Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!" (Mt 7,21-23)

 

 Przypisy:
1) M. Sobolewska, Horoskop jest wiadomością od Boga dla Ciebie, http://www.astro.eco.pl/list.html, 14.07.2015.
2) M. Pacwa, Katolicy wobec New Age, Kraków 1994, s.145.
3) H. Karp, Przemysł okultyzmu, Cywilizacja 43/2012.
4) E. Sellena, http://ellaselena.pl/page3.php, 14.07.2015.

 


Maski za którymi ukrywa się zły duch to m.in.: astrologia, jasnowidzenie, spirytyzm, nekromancja, chiromancja, tarot, numerologia, telepatia, pismo automatyczne, ESP (postrzeganie pozazmysłowe), projekcje astralne (podróże poza ciałem), homeopatia, feng shui, duchowi przewodnicy, energie, bioenergoterapia, różdżkarstwo, joga, magia (biała i czarna), niektóre techniki doskonalenia umysłu oraz wiele innych może mniej popularnych ale równie zwodniczych form okultyzmu.