Dlaczego wierzymy wróżkom?

Dlaczego wierzymy wróżkom?Sekretne zdolności wszelkiego rodzaju wróżek, astrologów czy jasnowidzów, wabią odpowiedziami na dręczące nas pytania, rozstrzygającymi trudne kwestie. Czy oby jednak nie doszukujemy się sensu w przypadkowych słowach i czy nie ulegamy iluzjom? Okazuje się, że na korzyść wróżbitów działają nie obiektywne fakty ale słabości ludzkiego umysłu. 

Czytaj więcej...

Okiem psychologa - czyli sztuczki nie zawsze magiczne

Okiem psychologa - czyli sztuczki nie zawsze magiczneKiedy oglądamy występ iluzjonisty patrzymy świadomi, że za chwile nasze zmysły zostaną oszukane. To dla wszystkich jest oczywiste, na tym polega cała zabawa. Adepci zawodów paranormalnych często, również serwują nam sztuczki, które bez przygotowania trudno dostrzec. Ten artykuł zdradza kilka tajemnic wróżbitów.

Czytaj więcej...

Astronomia kontra astrologia – czyli czego nie powie ci astrolog

Astronomia kontra astrologia – czyli czego nie powie ci astrologWszystko co posiada etykietę naukową jest uznawane za prawdziwe i godne zaufania. Dlatego odwoływanie się do astronomii i matematycznych obliczeń ma uwiarygadniać astrologię. Sympatycy horoskopów zwykle nie znając podstaw astronomii oraz fizyki, akceptują najbardziej nieprawdopodobne hipotezy. Naukowe fakty wykazują jednak bezwzględnie brak związku astrologii z rzeczywistością.

Czytaj więcej...

Interpretacja horoskopów

Interpretacja horoskopów

Dzisiaj astrolog może w ogóle nie znać astronomii bo wykres astrologiczny (horoskop, kosmogram) jest wynikiem obliczeń matematyczno-astronomicznych wykonanych przez komputer. Astrologowi pozostaje interpretacja otrzymanych wyników. Interpretację tą jednak zawsze cechuje dużą dowolnością.

Czytaj więcej...

Historia astrologii

Historia astrologiiAstrologia już od starożytności była odrzucana przez racjonalistów, którzy wraz z rozwojem nauki zyskiwali kolejne argumenty. Na przekór naukowym faktom astrologia jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W swojej długiej historii jednak dwa razy już niemal przestała istnieć.

Czytaj więcej...

Czy wróżenie ma znaczenie?

Czy wróżenie ma znaczenie?

Jeżeli wierzysz w posiadanie pewnych cech charakteru ponieważ są przypisane akurat do twojego znaku zodiaku to niestety ale po prostu pozwoliłeś wmówić sobie ich posiadanie. Dowodzi tego między innymi badanie przeprowadzone przez Hansa Eysencka profesora londyńskiego uniwersytetu.

Czytaj więcej...

Jeśli nie nauka to …

Jeśli nie nauka to …

Planety są potrzebne astrologowi aby na podstawie ich położenia stworzyć wykres kosmogramu. To swego rodzaju zadanie matematyczne, korzystające z elementów wiedzy astronomicznej, do którego dzisiaj używa się komputerów. Na tym kończy się pozorowana zabawa w naukowość.

Czytaj więcej...

1 mln dolarów