Naukowo opracowany horoskop – trafny w 87%

Codziennie miliony ludzi na całym świecie czyta swój horoskop. Nic więc dziwnego, że świat nauki zainteresował się również tematem astrologii. Okazuje się, że naukowcy potrafią stworzyć horoskop zadziwiająco trafny. 

Czytaj więcej

Czasowi bliźniacy – czyli astrologia i numerologia urodzeniowa obalone naukowo

Według doktryny astrologicznej najistotniejsze znaczenie w życiu człowieka ma moment narodzin. Wtedy to człowiek ma „chwytać duszę” ukształtowaną przez Zodiak i układ planet, który w zależności o swojego wzajemnego położenia determinuje cechy osobowości, charakter, zdolności itp.

Czytaj więcej

Dlaczego wierzymy wróżkom?

Sekretne zdolności wszelkiego rodzaju wróżek, astrologów czy jasnowidzów, wabią odpowiedziami na dręczące nas pytania, rozstrzygającymi trudne kwestie. Czy oby jednak nie doszukujemy się sensu w przypadkowych słowach i czy nie ulegamy iluzjom? Okazuje się, że na korzyść wróżbitów działają nie obiektywne fakty ale słabości ludzkiego umysłu. 

Czytaj więcej

Okiem psychologa - czyli sztuczki nie zawsze magiczne

Kiedy oglądamy występ iluzjonisty patrzymy świadomi, że za chwile nasze zmysły zostaną oszukane. To dla wszystkich jest oczywiste, na tym polega cała zabawa. Adepci zawodów paranormalnych często, również serwują nam sztuczki, które bez przygotowania trudno dostrzec. Ten artykuł zdradza kilka tajemnic wróżbitów.

Czytaj więcej

Astronomia kontra astrologia – czyli czego nie powie ci astrolog

Wszystko co posiada etykietę naukową jest uznawane za prawdziwe i godne zaufania. Dlatego odwoływanie się do astronomii i matematycznych obliczeń ma uwiarygadniać astrologię. Sympatycy horoskopów zwykle nie znając podstaw astronomii oraz fizyki, akceptują najbardziej nieprawdopodobne hipotezy. Naukowe fakty wykazują jednak bezwzględnie brak związku astrologii z rzeczywistością.

Czytaj więcej

Interpretacja horoskopów

Dzisiaj astrolog może w ogóle nie znać astronomii bo wykres astrologiczny (horoskop, kosmogram) jest wynikiem obliczeń matematyczno-astronomicznych wykonanych przez komputer. Astrologowi pozostaje interpretacja otrzymanych wyników. Interpretację tą jednak zawsze cechuje dużą dowolnością.

Czytaj więcej

Historia astrologii

Astrologia już od starożytności była odrzucana przez racjonalistów, którzy wraz z rozwojem nauki zyskiwali kolejne argumenty. Na przekór naukowym faktom astrologia jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W swojej długiej historii jednak dwa razy już niemal przestała istnieć.

Czytaj więcej

Czy wróżenie ma znaczenie?

Jeżeli wierzysz w posiadanie pewnych cech charakteru ponieważ są przypisane akurat do twojego znaku zodiaku to niestety ale po prostu pozwoliłeś wmówić sobie ich posiadanie. Dowodzi tego między innymi badanie przeprowadzone przez Hansa Eysencka profesora londyńskiego uniwersytetu.

Czytaj więcej

Jeśli nie nauka to …

Planety są potrzebne astrologowi aby na podstawie ich położenia stworzyć wykres kosmogramu. To swego rodzaju zadanie matematyczne, korzystające z elementów wiedzy astronomicznej, do którego dzisiaj używa się komputerów. Na tym kończy się pozorowana zabawa w naukowość.

Czytaj więcej